Dlaczego czekolada nas rozumie?

Dlaczego czekolada nas rozumie?

Jak to jest, że czekolada i ciastki nas rozumieją a sałata i rzodkiewki niekoniecznie? To pytanie rozpętało niezłą dyskusję na facebookowym profilu Laboratorium Zmieniacza. Trochę z przymrużeniem oka, a trochę na poważnie. Czas przyjrzeć się temu zjawisku nieco dokładniej.

Stres. Kiepski humor Spadek energii. Jesteśmy jacyś tacy niewyraźni. Ta franca, co mnie doprowadza do szału. Powodów, dla których (wydaje nam się, że) sięgamy po coś słodkiego jest pierdyliard. Jedne sobie uświadamiamy, innych nie. Wiemy tyle: jak zjemy coś słodkiego, to robi nam się fajnie. Oczywiście do pierwszych wyrzutów sumienia, że znowu wszamaliśmy całą czekoladę, choć tym razem miało być inaczej…

Jak może wyglądać pętla nawyku przy słodyczach?

1. Wskazówka: jest wieczór, zaraz zasiądziesz do oglądania swojego ulubionego serialu.

2. Zwyczaj: odruchowo idziesz do kuchni i otwierasz szafkę z zapasami przekąsek. Sięgasz po ulubioną czekoladę, z którą zasiadasz do oglądania serialu.

3. Nagroda: ślinianki zaczynają pracować już przy odpakowywaniu czekolady z papierka. Wkładasz pół tabliczki pierwszy kawałek do ust i czujesz spokój, błogość, radość. Często także (chwilowy) power do działania. Czekolada właśnie pobudziła obszar nagrody w Twoim mózgu. Tak, dokładnie ten sam, który pobudzają… narkotyki.

Wait, whaaat?!

via GIPHY

No nie mam najlepszych wieści. Kiedy jemy słodycze, to w naszym mózgu zostaje aktywowany jest ten sam obszar, który ulega pobudzeniu podczas seksu, a także podczas picia alkoholu czy zażywania kokainy.

Kiedy sięgamy po słodycze?

Powodów jest cała masa, jednak rzadko jesteśmy ich świadomi. Do najczęstszych obiektywnych przyczyn, dla których chce nam się słodyczy, należą:

nieregularne jedzenie posiłków – przy długich przerwach w organizmie dochodzi do spadku cukru (tak bardzo potrzebnego do przerobienia go na energię), co organizm chce sobie szybko i łatwo zrekompensować

przyjmowanie zbyt małej liczby kalorii w stosunku do zapotrzebowania – patrz wyżej, mechanizm jest taki sam

niedobór witamin i minerałów – na przykład magnezu, który bywa nazywany „minerałem relaksu”, a to dlatego, że gdy spada jego poziom, nasze ciśnienie może być zbyt wysokie i powodować bezsenność (reakcja fizjologiczna) a towarzyszyć temu może lęk, podenerwowanie, lekkie rozedrganie (reakcja emocjonalna); szybki zastrzyk magnezu z czekolady (im wyższa zawartość kakao w czekoladzie, tym większa zawartość magnezu) może nas w takiej sytuacji lekko rozluźnić.

Błędne koło

Zjedzenie czegoś słodkiego powoduje szybki „wyrzut” cukru. Szybko rośnie wówczas produkcja insuliny, która „zjada” cukry. A to z kolei powoduje, że znów byśmy „szarpnęli” coś słodkiego, by utrzymać ten cukrowy haj. Przypomina to nieco scenę z filmu „Dzień świra”:

Błogość wypita z mlekiem matki

Warto też nadmienić, że dobre skojarzenia (niekoniecznie świadome) związane ze słodkim smakiem niemalże wypijamy z mlekiem matki. A to za sprawą zawartej w mleku kobiecym laktozy, która wszak jest cukrem. Słodki smak buduje zatem sieć skojarzeń związanych z poczuciem bezpieczeństwa, z zatroszczeniem się i zadbaniem o nas.

Choć od kobiecej piersi ssanej przez niemowlę do batonika zjedzonego przez dorosłego osobnika droga wydaje się być bardzo długa, to jednak podświadoma ścieżka zna wspaniałe drogi na skróty ;)

Jak to jest z nami Polakami?

Według badania przeprowadzonego w 2016 roku przez instytut ARC Rynek i Opinia, aż 96% Polaków kupuje słodycze a jako ulubiony smakołyk najczęściej wskazujemy czekoladę. Blisko połowa respondentów przyznała, że nie potrzebuje specjalnej okazji do tego, by po słodycze sięgnąć.

Co ciekawe – różna jest motywacja do sięgania po słodycze w zależności od płci. Panie biorące udział w badaniu najczęściej mówiły, że słodycze pozwalają im poprawić sobie nastrój. Z kolei panowie najczęściej wskazywali, że sięgają po słodycze, by szybko dodać sobie energii.

A jak jest z małymi Polakami?

Z kolei z badania przeprowadzonego w minionym roku przez GfK wynika, że blisko 80% dzieciaków i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat posiada własny budżet, na przykład kieszonkowe, na drobne wydatki. I na co najczęściej przeznaczają te pieniądze? Otóż najczęściej kupują słodzone (a jakże!) napoje oraz słodkie i słone przekąski.

Cały ten cukier!

Cukier jest składnikiem pierdyliarda produktów dostępnych w sklepach. A z przytoczonego już badania instytutu ARC Rynek i Opinia wynika, że zaledwie 10% respondentów zwraca uwagę na skład słodyczy przy ich zakupie. Prawdopodobnie niewiele lepiej z czytaniem etykiet w ujęciu ogólnym.

Jeśli nie czytasz etykiet, to zachęcam Cię – spróbuj. Zrób eksperyment. A kiedy zobaczysz w składzie na opakowaniu acesulfam C, aspartam, maltodekstrynę, fruktozę, glukozę, melasę, sorbitol, syrop glukozowo-fruktozowy czy koncentrat soku owocowego, to wiedz, że tak naprawdę widzisz cukier. Wymienione przeze mnie nazwy to jest zaledwie ułamek z całej puli nazw, pod którymi cukier występuje w składach najróżniejszych produktów.

A jeśli już coś słodkiego…

To niech chociaż będzie w miarę zdrowe. Od kiepskiej jakości czekolady zjedzonej raz na ruski rok nic Ci się nie stanie. Jeśli jednak po słodycze sięgasz częściej, to spróbuj się przekonać do gorzkiej czekolady o dobrym składzie lub do zdrowszych zamienników.

Świetnie sprawdzą się tu choćby bakalie czy batony Dobra Kaloria– mają świetny skład a w porównaniu z konkurencyjnymi produktami nie kosztują miliona monet (może to dlatego, że żadna gwiazda nie umieściła swojej twarzy na opakowaniu ;) ).

A jak jest z Tobą? Często sięgasz po słodycze? Czy czekolada rozumie Cię lepiej niż sałata i rzodkiewki? ;)

Źródło zdjęcia: Kaboompics.com

  • http://fabrykatekscika.pl/ Terenia Tekścik

    Dziękuję za ten artykuł! Oj tak, są takie chwile, że zdecydowanie czekolada rozumie lepiej, niż rukola (chociaż bardzo lubię obydwie panie ;)). Cóż, świadomość tego, o czym piszesz, to już początek drogi do sukcesu. Dobrze wiem o tych obszarach w mózgu, wiem też, że to może być kwestia nawyku. A co gorsza, u mnie działanie cukru jest kompleksowe: poprawa humoru plus zastrzyk energii w jednym! Z mojego doświadczenia widzę jednak, że i tu metoda małych kroków sprawdza się najlepiej. Powiedzenie sobie: “od jutra zero słodyczy!” nie zadziała. Prędzej można się sfrustrować, jak już złamie się to postanowienie (co z dużym prawdopodobieństwem wystąpi), a w efekcie – wszamać jeszcze więcej ciasteczek :P. Ja zaczęłam od tego, że zaniechałam słodzenia herbaty i kawy. Póki co zrezygnowałam też z żelków, które kiedyś mogłam jeść niemal codziennie. Coraz rzadziej mam też ochotę na czekoladę. I próbuję sobie wyrobić nawyk, żeby między posiłkami sięgać właśnie po rodzynki, orzechy czy banana. Różnie z tym bywa, ale czasem widzę, że mam już przesyt słodkiego, więc praca chyba idzie w dobrym kierunku :). Całkowicie eliminować cukru z diety nie zamierzam, ale ograniczyć na pewno warto. Pozdrawiam! :)