Grube podsumowanie roku 2017

Grube podsumowanie roku 2017

W zeszłym roku obiecałam sobie, że rok 2017 będę podsumowywać kwartałami, bo później za dużo mi tego wychodzi. I co? I nic! Znowu tu jestem, pisząc podsumowanie całego roku ;) Wybrałam zatem tylko najważniejsze wydarzenia, a podsumowanie roku 2017 i tak stało się epopeją.

I edycja kursu on-line „Zmień nawyki w 30 dni”

Przygotowując kurs o zmianie nawyków na dobre, postawiłam przed sobą wyzwanie, by zrobić coś, czego jeszcze nikt nie robił. Dłuuugo (oczywiście za długo!) zastanawiałam się nad tym, co takiego mogłoby to być. Postawiłam na wykorzystanie mechanizm gier. Przed wypuszczeniem kursu przeprowadziłam ankietę, z której jasno wynikało, że wiele osób nie kończy kupionych kursów on-line. Mało tego! Wiele osób nawet do nich nie zagląda (sic!).

Teoretycznie mogłabym mieć to w nosie i uznać, że jak ktoś zapłacił za kurs, to już jego głowa w tym, żeby go przerobił. Mi jednak zależało na tym, żeby ucząc o motywacji, rzeczywiście tę motywację kursantów podnosić tudzież utrzymywać na optymalnym poziomie.

Przygotowałam zatem dodatkowe materiały – artykuły, przeglądy aplikacji pomagających wyrabiać nawyki, cytaty i fiszki motywacyjne do druku a także case study z opisem zastosowania metod przedstawionych w kursie. Materiałów tych nie można było kupić w żadnym pakiecie kursu. Były do zdobycia wyłącznie jako nagrody za przerabianie kursu.

Jak to wyglądało? W materiałach audio ukryłam specjalne hasła, które trzeba było wpisać na stronie kursu. Hasła wymieniane były na różnokolorowe Kotyliony Zmieniacza. Za nie z kolei można było otrzymywać konkretne nagrody w postaci dodatkowych materiałów. Zebranie określonej liczby Kotylionów Zmieniacza powodowało także przyznanie dostępu do zamkniętego webinaru dla kursantów.
Jakie były efekty? Oczywiście nie każdy kursant ukończył kurs. Jednak wynik w postaci 80% ukończonych kursów (dostęp do kursu kupionego w ramach I edycji wygasa 2 lutego br.) uważam za bardzo dobry. Zebrane od kursantów informacje zwrotne jednoznacznie pokazują, że użycie mechanizmów gier pozytywnie wpłynęło na ich zaangażowanie i motywację.

Wkrótce ruszy nabór na II edycję kursu. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym fakcie wcześniej niż inni Zmieniacze, to śmiało zapisz się na listę oczekujących, klikając w poniższy przycisk:

III edycja konferencji #StrefaZmian – „Strefa Zmian – życie zawodowe”
Strefa Zmian III

Uwielbiam organizować eventy. Nic na to nie poradzę ;) Lubię ten nawał pracy, który przyprawia mnie o szybsze bicie serca. Zwykle dzień przed konferencją myślę: „Może jeszcze nie jest za późno, żeby to wszystko odwołać…”. Po tej panice przychodzi jednak szybkie opamiętanie się ;) A kiedy następnego dnia, po pierwszej prelekcji, widzę jak uczestnicy wychodzą z sal z wypiekami na twarzach, dyskutują o tym, czego właśnie się dowiedzieli, to ogarnia mnie wzruszenie. Sens. To jest to, czego zawsze szukałam w mojej pracy zawodowej. Ten sens odnajduję właśnie w Strefie Zmian.

Strefa Zmian III

I myślę, że nie tylko ja, bo nie zliczę już historii uczestników, których tak zainspirował udział w konferencji, że na przykład:

• odeszli z etatu, by z pełną mocą i odwagą rozwijać swój własny biznes
• odeszli z pracy, w której się zasiedzieli, by spróbować swoich sił po drugiej stronie kuli ziemskiej i tam realizować się zawodowo
• zyskali nowych klientów, dzięki którym ich biznes znacząco się rozwinął.

Strefa Zmian III

Jak wyglądała agenda III edycji możecie zobaczyć TUTAJ [KLIK!]. Kolejna edycja poświęcona zmianom w życiu zawodowym już 17.03 w Warszawie. Wpiszcie sobie tę datę w Wasze kalendarze. Ale już! ;)

IV edycja konferencji #StrefaZmian – „Strefa Zmian – życie osobiste”
Strefa Zmian IV

To pierwsza edycja organizowana już nie w tandemie z Igorem Rotbergiem a zupełnie samodzielnie. Igor zdecydował się pójść w kierunku eventów specjalistycznych, skierowanych do terapeutów i psychologów.

Przyznam, że wizja samodzielnej organizacji nieco mnie przerażała. Zastanawiałam się nawet, czy nie odpuścić sobie tej edycji. Podjęłam jednak decyzję, że spróbuję. Wiele osób proponowało mi swoje wsparcie i pomoc, z czego z wdzięcznością korzystałam. Myślę, że przy tej edycji nie tyle obawiałam się porażki, ile sukcesu (sic!). Bo jeśli okazałoby się, że jestem w stanie samodzielnie zorganizować event na ponad 100 osób, to co dalej?! ;) A właśnie tak się okazało…

Strefa Zmian IV

Uwielbiam atmosferę, jaką tworzymy wspólnie podczas Strefy Zmian. Sami uczestnicy określają ją mianem domowej, rodzinnej, co niezwykle mnie cieszy. Bo ważne jest dla mnie, by każdy Uczestnik czuł się u nas najważniejszy. Od samego początku uczestnicy konferencji bardzo wysoko oceniają zarówno organizację wydarzenia, jak i zawartość merytoryczną prelekcji. Wyniki ostatnich ankiet ewaluacyjnych pokazują także, że z edycji na edycję idzie nam coraz lepiej także, jeśli chodzi Strefę Wystawców. Tym razem aż 9 na 10 osób, które odwiedziło Strefę Wystawców, znalazło w niej usługi i produkty interesujące dla siebie. To oczywiście zasługa także, a nawet przede wszystkim, wspaniałych Wystawców, który świetnie przygotowali się do eventu.

Strefa Zmian IV

Jak wyglądała agenda IV edycji możecie zobaczyć TUTAJ [KLIK!].

Szkoła coachów

Muszę przyznać, że coaching zawsze kojarzył mi się z voo doo. Serio. Nie do końca rozumiałam konwencję, nie do końca widziałam w tym sens. Do Szkoły Coachów Grupy SET [KLIK!] zapisałam się trochę z przekory, a trochę z ciekawości. I w zasadzie od pierwszych zajęć czułam się jakby weszła do sklepu z cukierkami ;)

Coaching okazał się niezwykłym sposobem pracy – nad celami, nad motywacją, nad nawykami. Dlaczego niezwykłym? Bo nie ma w nim miejsca na mentoring, na doradztwo, na dawanie gotowych rozwiązań. Nie jest to oczywiście „narzędzie” dla każdej osoby i na każdą okazję. Nie sposób jednak odmówić mu skuteczności. W przypadku moich klientów, coaching sprawdza się o wiele lepiej niż mentoring. Dlatego od tego roku konsultacji mentornigowych nie ma już w mojej ofercie.

Egzamin teoretyczny i praktyczny są już za mną. Teraz jestem w trakcie certyfikacji w ramach Grupy SET. Jestem na ostatniej prostej i myślę, że w pierwszym kwartale tego roku będę już mogła wkleić sobie stosowne papiery do pamiętnika ;)

Magazyn Coaching

W wydaniu lipiec-sierpień Magazynu Coaching ukazała się rozmowa, którą przeprowadziła ze mną Joanna Nikodemska. Rozmawiałyśmy o tym, w jaki sposób mechanizmy gier mogą nas wspomóc w zmianie nawyków.

Magazyn Coaching

Wywiad ekspercki właśnie w Magazynie Coaching był moim marzeniem. Po pierwsze dlatego, że naprawdę potrzeba statusu eksperta, by zostać zaproszonym do rozmowy. Po drugie dlatego, że to czasopismo było dla mnie źródłem wielu inspiracji na mojej własnej drodze mojego rozwoju osobistego i zawodowego. Móc z czytelnika magazynu stać się ekspertem, który się tam wypowiada, stanowi dla mnie niezwykle ważne doświadczenie.

Wystąpienia publiczne z „Przepis na porażkę: 10 kroków do katastrofy”

Z zeszłego roku najbardziej w pamięci zapadły mi dwa wystąpienia. Pierwsze z nich miało miejsce w ramach projektu „Włącz się do gry”, który powołały do życia Zuza Sentkowska i Kasia Janicka. Uwielbiam te babki i prywatnie, i zawodowo! Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że organizują najbardziej wartościowe networkingi w Warszawie. Takie, na których naprawdę tworzą się relacje. Spotkałam tam wspaniałe kobiety, z którymi pozostaję w kontakcie. Część z nich została także moimi klientkami.

Przedsiębiorcza Kobieta Kraków

Drugie ze szczególnie dla mnie ważnych wystąpień to prelekcja dla organizacji Przedsiębiorcza Kobieta, a konkretnie dla jej krakowskiej filii. Były to zatem występy gościnne ;) Połączyłam przyjemne z pożytecznym i razem z J. pojechaliśmy do Krakowa na przedłużony weekend. Świetna atmosfera, wspaniała i dociekliwa publiczność, możliwość spotkania się ze Zmieniaczami i czytelnikami „Ograć nawyki”. Czego chcieć więcej? :)

Bez Was nie byłoby to możliwe

Podsumowanie roku nie byłoby pełne bez tego akapitu. Miniony rok nie byłby tak wspaniały, gdyby nie ludzie, którzy mnie otaczają. Nie chcę, by zabrzmiało to arogancko, ale swój do swego ciągnie ;) Z tego miejsca chcę szczególnie podziękować:

mojemu J. – powiem, że za wszystko, a on będzie już dokładnie wiedział za co konkretnie ;)
Asi Pawlikowskiej z Pawlikowska Photography – która wspiera Strefę Zmian od pierwszej edycji i jak nikt inny potrafi uchwycić na zdjęciach atmosferę tych wydarzeń
Kamili Zielonce z Draw Idea – która prawie od początku wspiera Strefę Zmian, jest tytanką kreatywności i wciąż ma nowe pomysły jako nasz nadworny graphic recorder
Iwonie Orzechowskiej z Iwona Orzechowska Video Production – dzięki której spełniło się moje marzenie o tym, by Strefa Zmian w końcu miała relację wideo [KLIK!]
Karinie, Ani i Dagmarze – które wspierały bądź wspierają Strefę Zmian, dzielnie rejestrując naszych uczestników w dniu konferencji
Zdalnym Babkom, czyli Marcie Bartosińskiej i Agacie Grądeckiej – na które zawsze mogę liczyć, gdy „wybucha pożar” i potrzebuję szybko temu zaradzić albo po prostu się poradzić
Socjopatce, czyli Dagmarze Sobczak – za możliwość współtworzenia I edycji BloBoxa w charakterze coacha
Zmieniaczom – którzy mi zaufali, między innymi biorąc udział w kursie on-line, w konferencjach, sesjach coachingowych, prelekcjach, a także czytając moją książkę i zmieniając dzięki niej swoje nawyki na dobre.

Podsumowanie podsumowania ;)

Zeszły rok był naprawdę pracowity i owocny. Dowiedziałam się dużo o sobie, swoich możliwościach a także o swoich ograniczeniach. Bynajmniej nie zrealizowałam wszystkich swoich celów. Jednak rozwinęłam swoje mocne strony i nabyłam nowe umiejętności. Poznałam wspaniałe osoby. Dostarczyłam na rynek wartościowe produkty ;) Śmiało mogę powiedzieć, że ten rok był dla mnie przełomowy i zostawił mnie w bardzo ciekawym miejscu.

Jaki będzie kolejny rok? Sądzę, że jeszcze lepszy… A biorąc pod uwagę, że zaczął się od wystąpienia w programie „Pytanie na śniadanie” [KLIK!], jestem bardziej niż ciekawa tego, co będzie dalej :D

Źródło zdjęć: zdjęcie główne artykułu – Pixabay.com autor rawpixel; zdjęcia z konferencji #StrefaZmian – Pawlikowska Photography; zdjęcie z wystąpienia w Krakowie – Fotojaga.

 • http://www.duochrome.blogspot.com Aneta

  2017 zdecydowanie był dla Ciebie niesamowicie aktywnym rokiem. Tyle energii! Tyle pasji! Cudownie, że pracujesz w tym, co kochasz najbardziej :)

  • http://laboratorium-zmieniacza.pl/blog Jadwiga (Naczelny Zmieniacz)

   Było też oczywiście mnóstwo nerwów i zmęczenia materiału ;) Ale tego chyba nie da się uniknąć.

 • http://www.napisztekst.pl Kuba Sosnowski

  Miło czyta się Twoje teksty.

  • http://laboratorium-zmieniacza.pl/blog Jadwiga (Naczelny Zmieniacz)

   Dzięki Kuba! Masz swój ulubiony? ;)

 • Bebe Talent

  Bardzo spodobał mi się pomysł z nagrodami za przerobienie kursu. Na pewno wiele osób, które miały ochotę odpuścić, znajdowało w sobie zapał do kontynuowania.

  • http://laboratorium-zmieniacza.pl/blog Jadwiga (Naczelny Zmieniacz)

   Rzeczywiście sporo kursantów pisało mi, że przerobili kurs i to w całkiem niezłym tempie ze względu na te dodatkowe materiały :D

 • http://monikajuniewicz.pl Monika Juniewicz

  Fantastyczny pomysł z tymi dodatkowymi nagrodami! Przy kursach online trudno jest mobilizować ludzi do przerabiania materiału. Po wynikach widać, że u Ciebie świetnie zadziałało. To super, bo przecież kursy tworzy się, żeby uczestnicy osiągali konkretne rezultaty – a bez przerobienia materiału nie da się tego wykonać.

  • http://laboratorium-zmieniacza.pl/blog Jadwiga (Naczelny Zmieniacz)

   Dokładnie :) Bardzo bym nie chciała, by moja praca poświęcona na przygotowanie kursu poszła na marne. Jednak “po coś” się takie kursy tworzy ;)

   • Bebe Talent

    Czyli metoda zadziałała. Super!

    • http://laboratorium-zmieniacza.pl/blog Jadwiga (Naczelny Zmieniacz)

     Tak :) Przyznam, że bardzo pozytywnie wpłynęło to także na moją satysfakcję z przygotowania kursu :D