Filmy o spełnianiu marzeń zawodowych cz. 2

Filmy o spełnianiu marzeń zawodowych cz. 2

W marcu prezentowałam Wam pierwszą pulę filmów o spełnianiu marzeń zawodowych. To filmy z motywacją w tle, które pokazują różne ścieżki zawodowe. Czas poznać kolejny “czteropak” filmów o spełnianiu marzeń zawodowych, które dają pozytywnego kopa do działania.

“Jerry Maguire”

Tytułowy bohater jest cenionym agentem sportowym. Ma pozycję, pieniądze, koneksje i piękną dziewczynę. Lubi także swoją pracę. Coraz częściej jednak obserwuje w swojej branży bezmyślną pogoń za karierą i pieniędzmi. Podejmuje decyzję, która zaważy na jego dalszej ścieżce zawodowej. Mianowicie publikuje osobisty manifest, poprzez który pokazuje i krytykuje kuriozalne mechanizmy, na jakie natknął się w swojej branży i firmie, w której pracuje.

W efekcie Jerry zostaje zwolniony – z dnia na dzień zostaje bez pracy, bez dopływu pieniędzy, a także bez dziewczyny… Nie jest jednak całkiem sam. Znalazła się bowiem jedna śmiała osoba, która odeszła z pracy wraz z nim. Tą osobą jest Dorothy Boyd – młoda, samotna matka, która zobaczyła w Jerrym coś więcej niż widział on sam.


„Jerry Maguire” to film o poszukiwaniu swojej ścieżki zawodowej. O próbach ułożenia jej po swojemu. O tym, jak ważna jest wiara w drugiego człowieka. O uczeniu się od siebie nawzajem – odwagi, miłości, pokory.

“W pogoni za szczęściem”

Główny bohater – Chris Gardner – próbuje swoich sił jako akwizytor, co wiąże się ze sprzedażą bardzo drogiego sprzętu medycznego. Szybko jednak okazuje się, że na rynku nie ma zapotrzebowania na taką aparaturę. Problem tkwi jednak w tym, że Chris już ten sprzęt zakupił…

Gardner popada w długi: zalega z czynszem, podatkami, opłatami za mandaty drogowe. Jego żona, zmęczona kolejnymi niepowodzeniami męża, postanawia odejść od niego i ich 5-letniego syna. Gardner zostaje sam z dzieckiem na utrzymaniu. Mimo podjętych starań i ogromnej determinacji, aby zapewnić synowi godny byt, wkrótce obydwaj lądują na ulicy.

W międzyczasie jednak Chris dowiaduje się o kursie dla przyszłych maklerów. Intuicyjnie przeczuwa, że mógłby być dobry w tym fachu. Jest tylko jeden problem: szkolenie jest długie i… bezpłatne. A na zakończenie kursu tylko jedna osoba otrzyma pracę. Zdając sobie sprawę z ryzyka, Gardner podnosi rzuconą mu przez los rękawicę.


„W pogoni za szczęściem” to film o sile woli, determinacji, o stawianiu wszystkiego na jedną kartę i o wierności wyznawanym wartościom. To także świetny obraz pokazujący , jak łatwo jest w biznesie podjąć złą decyzję, z której konsekwencjami będziemy się „bujać” bardzo długo.

Warto wspomnieć, że „W pogoni za szczęściem” to film oparty na faktach. Chris Gardner jest postacią autentyczną, w dodatku był jednym z producentów filmu, poprzez który opowiedziano jego historię.

“Diabeł ubiera się u Prady”

Andrea Sachs to młodziutka, początkująca dziennikarka. Marzy o tym, by w przyszłości pisać dla „New Yorkera”. Na razie jednak dostaje posadę asystentki redaktor naczelnej magazynu o modzie „Runaway”.

Tytuł tego czasopisma mógłby stać się niezłą wskazówką dla każdego, kto zdecydował się na tę pracę ;) A to dlatego, że szefowa Andy – Mirandy Priestly – jest niczym diabeł wcielony. Wyżywa się na pracownikach, ma wobec nich kuriozalne wymagania, wystarczy jedno jej słowo, by zatrząsł się cały światek mody. Praca dla niej to jednocześnie nobilitacja i mordęga.

Andy pielęgnuje swoje marzenie o staniu się profesjonalną dziennikarką i zaciska zęby, w nadziei że praca w „Runaway” będzie kamieniem milowym w jej karierze. Ten wybór będzie ją jednak kosztował bardzo wiele…


„Diabeł ubiera się u Prady” to film przepełniony humorem (czasem gorzkim) i błyskotliwymi dialogami. Świetną kreację aktorską stworzyła Meryl Streep, która wcieliła się w postać Mirandy. „Diabeł ubiera się u Prady” to film o cenie, jaką płacimy za realizację marzeń. Zmusza także do refleksji nad tym, czy zawsze warto płacić tę cenę i czy zawsze droga do celu musi być tylko jedna?

“Erin Brokovic”

Tytułowa bohaterka jest ucieleśnieniem wielu stereotypów. Erin Brokovic to dwukrotna rozwódka, która samotnie wychowuje i utrzymuje troje dzieci. Nie ma wykształcenia ani pracy. Ma za to sporo długów. Do tego obrazka dodajmy jeszcze żywiołowy temperament, cięty język i brak zmysłu dyplomatycznego w bezpośrednich relacjach z innymi ludźmi ;) Wisienką na torcie jest ekstrawagancki styl ubierania się, który niejedną osobę wprawia w konsternację. Erin jest jednak modelowym zobrazowaniem powiedzenia „nie oceniaj książki po okładce” .

Można powiedzieć, że Erin fartem zdobywa zatrudnienie w kancelarii adwokata Eda Masry. Przeglądając akta jednej ze spraw, trafia na niepokojące dane. Wkrótce okazuje się, że Erin wpadła na trop przekrętu, który wpłynął na zdrowie i życie mieszkańców małego miasteczka.


„Erin Brokovic” to dla mnie kwintesencja powiedzenia „nie wpuszczą cię drzwiami, to wejdź oknem, nie da się oknem, to spróbuj kominem”. Tytułowa bohaterka bywa wkurzająca, irytująca, ale nie można jej odmówić determinacji, konsekwencji w działaniu i wrażliwości na los innych ludzi. „Erin Brokovic” to także opowieść o tym, że kiedy praca spotyka się z wyznawanymi przez nas wartościami, to nie ma siły, która mogłaby nas zatrzymać.
Warto nadmienić, że film „Erin Brokovic” także oparty jest na faktach. Jak zakończyła się sądowa batalia z potężnym koncernem? Przekonajcie się sami.

Znasz, lubisz?

Czy znasz te filmy o spełnianiu marzeń zawodowych? Daj znać, które widziałeś i które Ci się podobały :)

P.S. Na mojej liście jest jeszcze sporo tytułów, które chcę pokazać w ramach tego cyklu. Spodziewaj się kolejnego “czteropaku” w maju.

Odbierz e-booka w prezencie

Jeśli chcesz poznać praktyczne wskazówki, jak zmienić swoje nawyki, to koniecznie pobierz bezpłatnie e-booka “Trzy sposoby na zmianę nawyków”. Możesz to zrobić, zapisując się na mój newsletter.

E-book przyfrunie do Ciebie z pierwszym newsletterem od Twojego zapisu (newslettery wysyłam w czwartki).

Chcesz odebrać e-booka?

 • http://olgaplaza.pl Olga Płaza

  Erin uwielbiam, ale mam też słabość do Diabeł ubiera się u Prady ;)

  • http://www.laboratorium-zmieniacza.pl/2017/03/gosia-zimniak-odpowiada-10-pytan/ Jadwiga (Naczelny Zmieniacz)

   Ja również, chociaż początkowo omijałam ten film szerokim łukiem :) W filmie “Diabeł ubiera się u Prady” chyba po raz pierwszy widziałam na ekranie Emily Blunt. Podobała mi się w tamtej roli :)

 • https://ekopozytywna.wordpress.com/ Magda Hurko | ekopozytywna

  Erin to chyba moja ulubiona kreacja Julii <3

  • http://www.laboratorium-zmieniacza.pl/2017/03/gosia-zimniak-odpowiada-10-pytan/ Jadwiga (Naczelny Zmieniacz)

   Też bardzo ją lubię w tej roli :) Bardzo podobała mi się także w filmie “Sierpień w hrabstwie Osage”. Oglądałaś?

   • https://ekopozytywna.wordpress.com/ Magda Hurko | ekopozytywna

    Tak! To już taka bardzo dojrzała jej rola. :) Chociaż lubiłam ją i w komediach romantycznych z lat 90. ;)

    • http://www.laboratorium-zmieniacza.pl/2017/03/gosia-zimniak-odpowiada-10-pytan/ Jadwiga (Naczelny Zmieniacz)

     Wiadomo! ;) Te filmy w ogóle miały niepowtarzalny klimat :))))